Aktualności

Rekonsekracja kaplicy w Czeczelniku na Ukrainie 23.09.2018

W Czeczelniku (rejon winnicki) na Ukrainie odbyła się rekonsekracja kaplicy grobowej Sobańskich, którą odnowił Michał hr. Sobański. Uroczystość, z udziałem biskupa kamienieckiego Leona Dubrawskiego, miała miejsce 23 września 2018 r. i zgromadziła mieszkańców Czeczelnika i okolic.

r.1
Mieszkańcy Czeczelnika przed kaplicą

r.2
Rodzina Sobańskich w kaplicy; siedzą od lewej: Antoni S., Felix S., Małgorzata „Marita” Sobańska-Tarnowska; stoją od lewej: Władysław S., Andrzej Bniński (w głębi), Michał S.

Gości powitał bp Leon Dubrawski. Mówił o znaczeniu Eucharystii i rekonsekracji dla lokalnej społeczności katolickiej. Po księdzu biskupie przemówił (po polsku i ukraińsku) Michał Sobański. Wyraził wdzięczność o. Cecylianowi Zapolskiemu OFM, proboszczowi parafii czeczelnickiej, za zorganizowanie uroczystości. Dziękował swemu wujowi Andrzejowi Moesowi za częściowe wsparcie finansowe remontu świątyni oraz Rafałowi Rózdze, konserwatorowi, który kierował pracami remontowymi. Przywołał najważniejsze fakty z dziejów mauzoleum oraz postać o. Martyniana Darzyckiego, legendarnego obrońcy wiary na tamtych terenach, który posługiwał w czeczelnickiej kaplicy. W serdecznych słowach zwrócił się do mieszkańców Czeczelnika i podziękował za wieloletnie starania, aby kaplicę ochronić przez komunistami i ocalić od ruiny.

r.3
Przemawia Michał Sobański, obok o. Cecylian Zapolski OFM, proboszcz parafii Czeczelnik

Bp Leon Dubrawski dziękował Michałowi Sobańskiemu za „odnawiane oblicza tej ukraińskiej ziemi” i wielki trud prac konserwatorskich. Następnie poprosił Małgorzatę „Maritę” Sobańską –Tarnowską (która tego dnia obchodziła urodziny), złożył jej życzenia i zaintonował „sto lat” po polsku i ukraińsku. Michał Sobański przekazał na ręce ks. biskupa dar dla tamtejszego kościoła – neogotycką monstrancję.

r.4
Bp Leon Dubrawski śpiewa „sto lat” dla Małgorzaty „Marity” Sobańskiej-Tarnowskiej

Nastąpił obrzęd poświęcenia kaplicy i namaszczenia ścian olejami świętymi po czym ks. biskup odprawił uroczystą mszę św. zakończoną procesją z Najświętszym Sakramentem. Po nabożeństwie o. Cecylian Zapolski przypomniał rozmowę z Michałem Sobańskim i jego słowa, które zainicjowały wieloletni remont: „Jakże mogę nie odnowić tej kaplicy skoro moi przodkowie i kuzyni wstawiają się za mną, a ja się za nich modlę”. Na zakończenie uroczystości mieszkańcy Czeczelnika podziękowali Michałowi Sobańskiemu: „Dziękujemy Panu Bogu, że sytuacja uległa zmianie, a dzięki Panu parafia nadal będzie miała swoją świątynię – kaplicę pogrzebową, jako pomnik historyczny dla przyszłych pokoleń. Zaś my ze swojej strony obiecujemy troszczyć się o nią.”

r.5
Namaszczenie ścian kaplicy olejami świętymi

r.6
Procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kaplicy

r.7
Podziękowanie mieszkańców Czeczelnika dla Michała Sobańskiego

r.8
Rodzina Sobańskich z bp Leonem Dubrawskim przed kaplicą

Przemówienie Michała Sobańskiego po polsku

Przemówienie Michała Sobańskiego po ukraińsku

Podziękowanie mieszkańców Czeczelnika dla Michała Sobańskiego

Informacja o uroczystościach w Czeczelniku w serwisie „Polona24” w TVPolonia

Film Siergieja Kotielko z uroczystości w Czeczelniku

Galeria