MEDIA

„Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie” to naukowy projekt badawczy o ponad stuletniej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W rezultacie badań prowadzonych w latach 2016-2019, kolekcja jest udostępniana w cyfrowym repozytorium wraz z materiałami audio i wideo pozyskanymi w terenie oraz dostępnymi danymi archiwalnymi.

Kolekcja zawiera ponad 350 zróżnicowanych przedmiotów pochodzących głównie z XIX wieku, które trafiły do Krakowa dzięki przebywającym na Syberii Polakom. Żyli tam jako zesłańcy po powstaniu styczniowym albo poszukiwacze przygód czy uczeni, bywało że role te się przenikały. Weszli w kontakt z rdzennymi mieszkańcami tamtych stron: Nieńcami, Selkupami, Ewenami, Ewenkami, Koriakami, Czukczami, Aleutami i innymi – jak dziś o sobie mówią – rdzennymi narodami Północy. W kolekcji MEK znajdują się zbiory między innymi Benedykta Dybowskiego, Konstantego Podhorskiego, Izydora Sobańskiego, Cecylii Chrzanowskiej, Marii Kulczykowskiej, Jana Żurawskiego, Kazimierza Machniewicza.
Na wystawę zaprasza kurator Jacek Kukuczka

https://www.youtube.com/watch?v=eyHBCYwel8w&t=13s

Syberia_Izydor Sobanski

Promocja albumu „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach” w dniu 7 października 2020 r. w Galerii Delfiny.  Gośćmi redaktora Marka Kozubala („Rzeczpospolita”) byli: Marcin Brzeziński – autor książki, Michał Sobański – prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego oraz Maciej Łubieński – autor opublikowanej niedawno monografii rodziny Łubieńskich.

https://www.youtube.com/watch?v=jD7Pt-9LQ-o&t=6s

WWW.wieczor autorski

Fundacje: im. Feliksa hr. Sobańskiego oraz Trzy Trąby (Macieja Radziwiłła) przekazały dar dla Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – brązowy odlew rzeźby Mariana Konarskiego przedstawiającej marszałka na koniu. Wykonano go z oryginalnego modelu gipsowego przygotowanego na konkurs na pomnik marszałka ogłoszony w 1936 r. Więcej informacji na ten temat w audycji Radia dla Ciebie

Pilsudski_RDC

Kolekcja Kazimierza hr. Sobańskiego została zaprezentowana podczas sesji zorganizowanej przez Gabinet Numizmatyczny Damiana Marciniaka. O powstaniu kolekcji i jej znaczeniu dla numizmatyki polskiej opowiedział Maciej Widawski. Działalność Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego przedstawił Marcin Brzeziński. Projekt reaktywacji gabinetu numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Warszawie (finansowany przez Fundację im. F.hr.S.) omówił Andrzej Romanowski.

Realizatorzy cyklu „Krótki film o Mazowszu” (TVP3) odwiedzili Guzów. O tym jak wygląda „Nowe życie pałacu” oraz jego rewitalizacja prowadzona przez Michała Sobańskiego i jego siostrę Izabelę Ponińską opowiada reportaż Pawła Pochwały.

Nowe zycie palacu1

Dzięki zaangażowaniu Michała Sobańskiego rodzinna kaplica w Czeczelniku na Ukrainie odzyskała dawny blask i została rekonsekrowana. Warto podkreślić, że w czasach sowieckich kaplica pełniła rolę jedynego ośrodka wiary katolickiej w okolicy. Więcej informacji w materiale Doroty Rosołowskiej w serwisie „Polonia24” (relacja z Czeczelnika rozpoczyna się w 12 miniucie i 35 sekundzie wiadomości)

Michal.Sobanski.TVPolonia.11.10.2018

W dniu 23 września 2018 r. bp kamieniecki Leon Dubrawski rekonsekrował kaplicę w Czeczelniku na Ukrainie, odnowioną staraniem Michała hr. Sobańskiego. Prezentujemy film z tej uroczystości przygotowany przez Siergieja Kotelko


Andrzej Romanowski – kurator Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego opowiada o kolekcji numizmatycznej Kazimierza hr. Sobańskiego
, losach zbiorów muzealnych i planowanej nowej ekspozycji, która powstanie dzięki mecenatowi Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Radio dla Ciebie, 16.08.2018

RDC.Gab.Num.16.sierpnia.2018

O rodzinnych tradycjach, kulturalnych i filantropijnych fundacjach Sobańskich, rewitalizacji Guzowa i kaplicy w Czeczelniku na Ukrainie opowiada Michał Sobański w rozmowie z redaktorem Juliuszem Głuskim. Zapraszamy do słuchania – Radio Chillizet 11.07.2018

MS.Chilizet

Rozmowa o pałacu rodziny Sobańskich w Obodówce.  Jarosław Jakimczyk z programu 2 Polskiego Radia w rozmowie z Michałem Sobańskim i Kacprem Krasickim z rady Fundacji XX Czartoryskich oraz prof. Jarosławem Komorowskim z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Audycja z 30.04.2018 r.

Obodowka.Polskie.Radio

Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich. O niezwykłych losach kaplicy grobowej Sobańskich opowiada Michał Sobański w rozmowie z Jarosławem Jakimczykiem z programu 2 Polskiego Radia Audycja z 16.03.2018 r.

Czeczelnik Sobanskich Polskie Radio 2

Rewitalizacja parku Sobańskich w Obodówce na Ukrainie 2018 r.

Pałac i park w Guzowie z lotu ptaka 2017 r.

Michał Sobański opowiada o remoncie pałacu w Guzowie „Żyroskop” 2015 r.  http://zyroskop.info.pl/tag/michal-sobanski/

Rewitalizacja pałacu w Guzowie

Wykład architekta Konrad Grabowieckiego i historyka sztuki Michała Krasuckiego dotyczący projektu adaptacji zabytkowego założenia pałacowego w Guzowie na centrum hotelowo-konferencyjne. Wykłady odbyły się jesienią 2013r. na zaproszenie stowarzyszenia właścicieli polskich dworów i rezydencji oraz w ramach ogólnopolskiej konferencja „Szansa dla Zabytków”.

O pałacu w Guzowie, jego przeszłości i rewitalizacji opowiada historyk sztuki Michał Krasucki