Aktualności

„Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Paderewski w Muzeum Narodowym

Artykuł o wystawie „Paderewski” opublikowany na portalu www.czasnahistorie.pl

„Realizowana z rozmachem przy wsparciu rządu, ambasady amerykańskiej i wielu podmiotów, a także ze środków Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego i Fundacji Trzy Trąby – wystawa „Paderewski, to jedno z ważniejszych wydarzeń w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rocznicy Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

Tak duże przedsięwzięcie, jakim jest organizacja wystawy, było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także PZU, spółki która jest mecenasem wystawy. Szczególne wsparcie wystawa otrzymała też od Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego i Fundacji Trzy Trąby.

– Pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez wsparcie takich wystaw jak „Paderewski”, to priorytet fundacji – mówi Michał Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. – To dla nas naturalne działanie, szczególnie że bohater wystawy tworzył fundamenty polskiej niepodległości.

W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty zobaczyć można m.in. fortepian zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie szesnastotysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 r.

Dalsze części wystawy ukazują Paderewskiego jako gwiazdę światowej sławy oraz poświęcone są jego licznym podróżom. Wielu arystokratów, dyplomatów, polityków i artystów darzyło kompozytora szczerą przyjaźnią, o czym świadczą portrety z dedykacjami, wśród nich zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, dyplomy honorowe, pamiątki z podróży.

Kolejna część wystawy poświęcona jest życiu rodzinnemu kompozytora. Prezentowane zdjęcia przedstawiają rezydencję Paderewskich Riond-Bosson oraz członków rodziny. Ekspozycję uzupełniają liczne pamiątki, w tym akcesoria do palenia (pianista był miłośnikiem tytoniu) oraz przedmioty związane z oryginalnym hobby Heleny Paderewskiej: hodowlą kur ozdobnych.

Wyjątkową część ekspozycji stanowi bogata kolekcja sztuki dalekowschodniej. Paderewski, który z zamiłowaniem oddawał się tej modnej wówczas pasji, zgromadził kilkaset obiektów, które zdobiły wnętrza jego willi Riond-Bosson. Wśród nich są misternie wykonane chińskie i japońskie naczynia z porcelany i brązu, a także wyroby z laki, kamienia, kości i szkła. Zespół chińskich emalii cloisonné należy do najcenniejszych w Europie.

Paderewski przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów dokumentujących jego działalność znajdują się m.in. dokumenty, fotografie i odznaczenia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski na pewien czas zrezygnował z koncertowania. Do końca 1919 r. pełnił funkcję premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej, pozostał ambasadorem sprawy polskiej na świecie aż do śmierci w 1941 r.

Na wystawie znajdują się również dzieła, którymi obdarowywali Paderewskiego wielcy artyści tamtych czasów, a wśród nich m.in. portret pędzla Lawrence’a Almy-Tademy, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, grafiki Leona Wyczółkowskiego, obrazy Henryka Siemiradzkiego. Po raz pierwszy na wystawie prezentowanych jest 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.

Wystawa „Paderewski” potrwa do 20 maja 2018 r.

Redakcja CzasHistorii.pl”

Materiał powstał we współpracy z Fundacją XX. Czartoryskich