Aktualności

Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego wspiera wystawę PADEREWSKI w MNW

Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego wspiera finansowo
wystawę PADEREWSKI
w Muzeum Narodowym w Warszawie

17 lutego – 20 maja 2018

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

001. MNW_Paderewski_B1

Mistrz swoich czasów
Prezentowane przedmioty w większości pochodzą ze szwajcarskiej rezydencji Paderewskiego Riond-Bosson, nieopodal Jeziora Genewskiego. W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty zobaczyć można m.in. fortepian zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie szesnastotysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 roku.

002. MNW publicznosc 1932

„The New York Times ”, 14 February 1932, dodatek ilustrowany z fotografią publiczności na koncercie I.J. Paderewskiego w Madison Square Garden w Nowym Jorku, MNW

Dalsze części wystawy ukazują Paderewskiego jako gwiazdę światowej sławy oraz poświęcone są jego licznym podróżom. Wielu arystokratów, dyplomatów, polityków i artystów darzyło kompozytora szczerą przyjaźnią, o czym świadczą portrety z dedykacjami, wśród nich zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, dyplomy honorowe, pamiątki z podróży.

Na wystawie znajdują się również dzieła, którymi obdarowywali Paderewskiego wielcy artyści tamtych czasów, a wśród nich m.in. portret pędzla Lawrence’a Almy-Tademy, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, grafiki Leona Wyczółkowskiego, obrazy Henryka Siemiradzkiego. Po raz pierwszy na wystawie prezentowanych jest 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.

003. portret Paderwskiego

Lawrence Alma-Tadema (1836–1912), Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1890, MNW

W domu Paderewskich
Kolejna część wystawy poświęcona jest życiu rodzinnemu kompozytora. Prezentowane zdjęcia przedstawiają ukochaną rezydencję Paderewskich Riond-Bosson oraz członków rodziny – przedwcześnie zmarłych żonę Antoninę Korsakównę i syna Alfreda, oraz drugą żoną Helenę. Ekspozycję uzupełniają liczne pamiątki, w tym akcesoria do palenia (pianista był miłośnikiem tytoniu) oraz przedmioty związane z oryginalnym hobby Heleny Paderewskiej: hodowlą kur ozdobnych.

004. Ignacy i Helena Paderewscy

Arnold Genthe (1869–1942), Portret Ignacego Jana i Heleny Paderewskich, Nowy Jork, po 1911, MNW

Pasja kolekcjonerska – świat Orientu
Wyjątkową część ekspozycji stanowi bogata kolekcja sztuki dalekowschodniej. Paderewski, który z zamiłowaniem oddawał się tej modnej wówczas pasji, zgromadził kilkaset obiektów, które zdobiły wnętrza jego willi Riond-Bosson. Wśród nich są misternie wykonane chińskie i japońskie naczynia z porcelany i brązu, a także wyroby z laki, kamienia, kości i szkła. Zespół chińskich emalii cloisonné należy do najcenniejszych w Europie.

004. kolekcja chinska

Naczynie you z nakrywą dekorowane stylizowanymi maskami taotie i ptakami Chiny, XVIII w., MNW

Kompozytor, który został premierem
Paderewski przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów dokumentujących jego działalność znajdują się m.in. dokumenty, fotografie i odznaczenia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski na pewien czas zrezygnował z koncertowania. Do końca 1919 roku pełnił funkcję premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej, pozostał ambasadorem sprawy polskiej na świecie aż do śmierci w 1941 roku.

005. Wilson i Paderewski

Artur Szyk (1894–1951), Wilson and Paderewski – pocztówka z cyklu: „Pictures from the Glorious Days of the Polish-American Fraternity” – „Obrazy z chlubnych dni braterstwa polsko-amerykańskiego”, 1939, MNW

Wystawa „Paderewski” w MNW jest wyrazem wdzięczności za dar artysty dla Muzeum Narodowego w Warszawie.