Aktualności

Album o kaplicy grobowej w Wiskitkach

Wiskitki_monografia

„Nakładem Fundacji im. Felixa hr. Sobańskiego ukazała się książka, która stanowi wartościowe źródło biograficzne, genealogiczne i historyczne, a zarazem jest perełką wydawniczą. Mowa o monografii „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach”, pióra Marcina Brzezińskiego.

„Dzieje dwóch rodzi – Łubieńskich i Sobańskich – splatały się w różnoraki sposób: poprzez mariaże, zaangażowanie w sprawy polityki, kultury czy gospodarki. Widomym tej więzi znakiem jest kaplica w Wiskitkach, wspaniale odnowiona dzięki Michałowi Sobańskiemu” – pisze na wstępie wydawnictwa Tomasz Łubieński. Opinia wybitnego humanisty przypomina, że losy pomników historii i architektury w naszym kraju zależą nie tylko od wsparcia państwa, ale od zaangażowania prywatnych mecenasów.

Michał Sobański przywraca do dawnej świetności pałac w Guzowie, dawnym majątku Sobańskich, przywrócił też blask związanej z nim kaplicy w nieodległych Wiskitkach. Kaplicy, którą w 1976 roku poświęcił Prymas Tysiąclecia. Zabytek jest kroniką dwóch wielkich rodów, świadectwem dziejów Polski i losów Polaków.

Zawarte w książce biogramy przedstawicieli rodzin Łubieńskich i Sobańskich oparte są częściowo o mało znane źródła, a materiał ikonograficzny jest imponujący. Przywykliśmy, że wydawane nakładem własnym monografie polskich rodzin nie powalają na kolana szatą graficzną. Książka Marcina Brzezińskiego, wybitnego znawcy historii polskiego ziemiaństwa, jest na tym tle chlubnym wyjątkiem….”

Więcej informacji na stronie Instytutu Staszica