Do Polski powróciło dwadzieścia obrazów z dawnej kolekcji Potockich z Łańcuta. Zostały odnalezione w Limie i wykupione przez dwie fundacje: „Trzy Trąby”, której prezesem jest Maciej Radziwiłł oraz Fundację im. F. hr. Sobańskiego, którą kieruje Michał Sobański.
Król Jan III Sobieski
Obrazy były własnością Stanisława Potockiego (bratanka ostatniego ordynata na Łańcucie Alfreda Potockiego), który po wojnie zamieszkał w Peru. Następnie trafiły do pewniej Włoszki jako zastaw pożyczki, której udzieliła Potockiemu. To z nią Maciej Radziwiłł i Michał Sobański negocjowali zakup kolekcji. Po dopełnieniu wszelkich formalności i uzyskaniu zgody Ministerstwa Kultury Peru dzieła przyjechały do Polski.
Królowa Maria Kazimiera Sobieska
Kolacja składa się z portretów m.in. Radziwiłłów, Potockich, Lubomirskich. Wśród nich jest wizerunek Jana Potockiego, autora „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”, który niegdyś zdobił bibliotekę łańcuckiego zamku. W zbiorze znajdują się także portrety królów Henryka Walezego i Stefana Batorego malowane na blasze oraz Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Na szczególną uwagę zasługuje obraz „Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem”, który ściśle łączy się z osobą Sobieskiego. Widnieje na nim inskrypcja: „Ten obraz pod widniem Ręką Moją wzięty/Uchodząc Postrzelony, ten mnie bronił Święty/wiedeńska batalia/1683” oraz herb Dryja i inicjały S.Z.S.J. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa obraz ten należał do Samuela Dyamentowskiego lub Heliodora Dyamentowskiego. Pierwszy poległ pod Wiedniem zaś drugi w bitwie pod Parkanami (podczas której uratował życie Janowi III Sobieskiemu). Można wysunąć hipotezę, ze rodzina Dyamentowskich podarowała tę cenną pamiątkę królowi, który włączył ja do zbiorów wilanowskich.
Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem
Trzy obraz z kolekcji: portrety Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki oraz „Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem” są obecnie prezentowane w pałacu w Nieborowie na wystawie „ Sobiescy i Radziwiłłowie strażnicy wizerunku maryjnego”. Pozostałe dzieła znajdują się w konserwacji. Całą kolekcję będzie można zobaczyć w listopadzie 2019 r. na specjalnej wystawie z okazji 75. rocznicy utworzenia muzeum w zamku w Łańcucie.
Ciekawostką zbioru, prócz obrazów, są też nożyczki, które należały niegdyś do królowej Marii Leszczyńskiej.
Jan Potocki, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”
Eliza Radziwiłłówna
Henryk Lubomirski
Nożyczki królowej Marii Leszczyńskiej