Aktualności

Obrazy Jacques-Louis Davida z kolekcji Sobańskich

JacquesLOUIS.DAVID .Lazare.Hoche
Portret gen. Lazare Hoche’a, mal. Jacques-Louis David; Narodowe Muzeum Sztuki im. Chanenków, Kijów. Przed rewolucją bolszewicką 1917 r. obraz znajdował się w kolekcji Sobańskich w Obodówce.

W pałacu w Obodówce na Ukrainie Sobańscy zgromadzili liczną kolekcję dzieł sztuki europejskiej. Wśród obrazów znajdował się m.in. portret francuskiego generała Lazare Hoche’a (1768 – 1797) namalowany przez Jacques-Louis Davida.
Po wybuchu rewolucji Michał hr. Sobański przewiózł najcenniejsze obrazy z Obodówki do Kijowa i umieścił w swym domu przy ul. Wielkiej Żytomierskiej 28. Kolekcję przejęło państwo i przekazało ukraińskim muzealnikom. W 1936 r. obraz Davida trafił do Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej – obecnie Narodowe Muzeum Sztuki im. Chanenków – gdzie pozostaje do dziś.

Drugim dziełem w zbiorach Sobańskich, przypisywanym J.L. Davidowi, było „Szczęśliwe małżeństwo”. Płótno zdobiło salon pałacu w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Zostało zrabowane podczas II wojny światowej.

David.Sobanscy.Al.Ujazdowskie.IS_PAN_B0000009814

„Szczęśliwe małżeństwo”, obraz przypisywany J.L. Davidowi; do II wojny światowej znajdował się w kolekcji Sobańskich w Warszawie