Aktualności

Nowy kościół parafialny w Guzowie

Idea budowy kościoła w Guzowie narodziła się w 1880 roku. Zbiegła się w czasie z nadaniem Felixowi Sobańskiemu tytułu hrabiego papieskiego przez ojca św. Leona XIII. Tytuł był uhonorowaniem wielkich zasług Felixa Sobańskiego jako hojnego filantropa i dobrodzieja Kościoła katolickiego. Głównym jednak powodem woli erygowania parafii i świątyni w Guzowie był wzgląd na tutejszych mieszkańców, którzy musieli udawać się do kościoła w Wiskitkach. Władze carskie sprzeciwiły się jednak budowie. Ostatecznie Sobańscy wznieśli kaplicę połączoną integralnie z pałacem.

Michał hr. Sobański – prapraprawnuk Felixa postanowił wybudować w Guzowie kościół i powrócić tym samym do zamysłu swego przodka. Będzie to wotum rodziny Sobańskich, ofiarowane Bogu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i przekazane na potrzeby mieszkańców Guzowa i okolic.

Projekt kościoła wykonała Pracowania Architektoniczna „Szymborski i Szymborski”, która wcześniej zaprojektowała m.in. Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Guzowski kościół będzie oparty o założenie dwóch bram. Pierwsza brama Matki Bożej wprowadzi wiernych do kościoła i będzie głównym elementem fasady frontowej. Druga brama Chrystusa zwieńczy wnętrze kościoła, nawiązując do słów Zbawiciela: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Bryła kościoła zbudowana będzie z filarów kamienia polnego. Ten szlachetny budulec był na tych ziemiach używany od wieków do wznoszenia kościołów czego znakomitym przykładem jest „perła diecezji łowickiej’ – romańska kolegiata w Tumie pod Łęczycą.

Projekt nowego kościoła parafialnego w Guzowie został zaaprobowany przez Biskupa Andrzeja Dziubę – ordynariusza diecezji łowickiej. Wmurowanie kamienia węgielnego, z udziałem rodziny fundatora, władz diecezji oraz całej wspólnoty parafialnej zostało zaplanowane na 10 listopada 2018 roku.

1.wizualizacja.arch.L.Szymborski

Nowy kościół w Guzowie. Autor projektu arch. Lech Szymborski
(Pracownia „Szymborski i Szymborski Architekci”)

2.wizualizacja.arch.L.Szymborski

Nowy kościół w Guzowie, wnętrze. Autor projektu arch. Lech Szymborski
(Pracownia „Szymborski i Szymborski Architekci”)

3.plan sytuacyjny

Nowy kościół w Guzowie. Plan sytuacyjny