Laski Sobańskich

Laski – dawniej nieodzowny atrybut gentelmana. Wykonywane m.in. z hebanu, zakończone rączką z kości słoniowej lub srebra, bogato dekorowaną, czasem o finezyjnych kształtach. Wśród pamiątek po Sobańskich z Guzowa zachowały się trzy laski. Należały do Michała hr. Sobańskiego, Feliksa hr. Sobańskiego i Antoniego hr. Sobańskiego. Na każdej wygrawerowano nazwisko właściciela. Laskę hr. Antoniego ozdobiono dodatkowo…

Pałac Sobańskich w Warszawie – Dzień Niepodległości USA – 4 lipca 1920 r.

Przykład uznania Polski dla Ameryki. Dzień Niepodległości – 4 lipca 1920 r. Pałac Sobańskich w Alejach Ujazdowskich w Warszawie udekorowano polskimi i amerykańskimi flagami. Na balkonie zawieszono transparent: “God bless America and her noble and generous sons”. Poniżej umieszczono Orła Białego, napis: “Niech żyje Ameryka. Niech żyją szlachetni, dobroczynni Amerykanie!” i fot. prezydenta USA. Zdjęcie…

Kazimierz Sobański i jego kolekcja monet

Kazimierz hr. Sobański (1859 – 1909) z Guzowa był, obok Franciszka i Andrzeja Potockich oraz Emeryka Hutten-Czapskiego jednym z największych polskich kolekcjonerów monet. Numizmatyka była jego pasją. Kupował monety bezpośrednio od zbieraczy, ich spadkobierców, na aukcjach. Nabywał też całe zbiory. Przez lata stworzył kolekcję liczącą 8882 pozycje i wycenioną w 1910 r. na 106 121…

Henryk Łubieński – piękna kariera ze smutnym finałem

„Fundacja Warsaw Enterprise Institute w ramach cyklu „Dzieje polskiej przedsiębiorczości” prezentuje postać Henryka Łubieńskiego – ekonomisty, przemysłowca, współorganizatora Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, posła na sejm Królestwa Kongresowego, wiceprezesa Banku Polskiego. Potomek wielkopolskiej rodziny, która wydała wielu wybitnych przedstawicieli – mężów stanu, dostojników kościelnych i wojskowych. Ale także finansistów i mężów stanu, wśród których Henryk był bodaj…