Aktualności

150. rocznica urodzin kardynała Adama Sapiehy

„PRZYWRÓCIĆ PAMIĘCI. 150 rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy 1867-1951” – to wystawa, którą można oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Ukazuje życie i działalność metropolity krakowskiego. Jest też okazją do przypomnienia sylwetki jednego z największych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Kardynał A. Sapieha urodził się w 1867 r. w Krasiczynie. Kształcił się m.in. we Lwowie, Krakowie i Rzymie. W 1911 r. został biskupem krakowskim. W 1926 r. otrzymał godność arcybiskupa, a w 1946 r. kardynała. Zmarł w Krakowie w 1951 r.

W dniu 13 maja, w Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. Zaprezentowano m.in. film “Książę” o życiu i działalności kardynała Sapiehy. W niedzielę 14 maja – w dniu urodzin Adama S. Sapiehy –w kościele św. Marcina w Krasiczynie odprawiona została Msza św. Homilię wygłosił abp Józef Michalik. Po nabożeństwie goście przeszli do parku zamkowego, aby złożyć kwiaty pod dębem „Adam” posadzonym 14 maja 1867 r. – w dniu urodzin przyszłego kardynała. Uroczystości zakończyła sesja naukowa poświęcona księciu metropolicie i koncert na dziedzińcu krasiczyńskiego zamku.

Na wystawie zgromadzono wiele unikalnych eksponatów ze zbiorów państwowych, kościelnych i prywatnych. Ekspozycję przygotował Marcin Marynowski. Więcej informacji na stronie: http://www.kardynalsapieha.pl/

Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego wsparła finansowo organizację wystawy.

Galeria